Přehled pořadů - Společnost bratří Čapků

Společnost bratří Čapků
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:


Přehled pořadů Společnosti bratří Čapků


Již od počátku své činnosti začala SBČ pořádat přednášky a literárně-dramatické pořady věnované životu a dílu bratří Čapků nebo osobnostem s nimi spjatým. Přehled je seřazen podle roků a uvádíme v něm kromě názvu a typu pořadu údaje o datu konání, místu, účinkujících atd. Pořady Společnosti se konaly v nejrůznějších prostorách: zpočátku v Topičově salónu, v Lékařském domě, později v Městské knihovně, ve Smetanově muzeu, v Divadle hudby - Lyře Pragensis, v Domě slovenské kultury a v Památníku národního písemnictví. Od roku 2012 je místem setkávání při pořadech SBČ Městská knihovna v Praze.


. . .

Již od počátku své činnosti začala SBČ pořádat přednášky a literárně-dramatické pořady věnované životu a dílu bratří Čapků nebo osobnostem s nimi spjatým. Přednášející byli a jsou významní čapkovští badatelé, např. V. Černý, P. Eisner, J. Kotalík, O. Králík, J. Patočka, J. Pečírka, O. Vočadlo . A. Bejblík, F. Buriánek, F. Černý, A. Fetters, T. Halík, O.M. Malevič, J. Opelík, M. Štemberková, J. Kopecký, V. Justl, Z. Kožmín, V. Kudělka, F. Nepil, J. Slavík, M. Pohorský, J. Slomek. Interpretace literárních pásem se ujímali (a stále ujímají) špičkoví dramatičtí umělci, např. O. Scheinpflugová, V. Voska, J. Šejbalová, J. Hanák, S. Beneš, D. Kolářová, R. Lukavský, O. Brousek st., A. Strejček, J. Kepka, H. Maciuchová, G. Vránová, R. Pellar, O. Kepka.

Pořady Společnosti se konaly v nejrůznějších prostorách: zpočátku v Topičově salónu, v Lékařském domě, později v Městské knihovně, ve Smetanově muzeu, v Divadle hudby - Lyře Pragensis, v Domě slovenské kultury a v Památníku národního písemnictví. Četnost pořadů byla v průběhu let různá, v prvních letech realizovala SBČ v průměru 3-5 pořadů za rok, v letech 1958-1973 byla činnost SBČ utlumena a pravidelná přednášková činnost byla obnovena až v roce 1976. Na počátku 80. let byla SBČ v pořádání přednášek a literárních pořadů velmi aktivní, počet pořadů za rok se pohyboval mezi 8-12, v roce 1986 se uskutečnilo dokonce 13 pořadů. Od roku 1947 do roku 2009 (s přestávkou v letech 1958-1973) tak realizovala SBČ více než 280 přednášek, literárně-dramatických pořadů a slavnostních shromáždění k různým výročím.

SBČ se také účastní některých čapkovských akcí jako spolupořadatel, např. se podílela na přípravě několika seminářů (např. Josef Čapek - Hronov 1995, Čapek stále živý – Příbram 1998), výstav (Josef Čapek a kniha - 1950; Knižní obálky Josefa Čapka – Praha 1994, 50 let Společnosti bratří Čapků – Praha 1997).

V posledních letech se aktivity SBČ ustálily na každoročním uspořádání dvou "jarních" a dvou "podzimních" literárně-dramatických pořadů či přednášek s čapkovskou tématikou. Až do roku 2011 se v jarních měsících pořady SBČ konaly vždy v některé nedělní odpoledne v Památníku národního písemnictví, v sále Boženy Němcové. V podzimních měsících se s pořady SBČ setkávali návštěvníci Městské knihovny v Praze v rámci její programové nabídky.

Od roku 2012 se jarní i podzimní pořady konají v Městské knihovně v Praze.

Dále se od roku 1947 (vždy 25.12.) každý rok konají pravidelná pietní setkání u hrobu Karla Čapka a od roku 1987 (vždy v druhé polovině dubna) u symbolického hrobu Josefa Čapka na Vyšehradském hřbitově. SBČ také každoročně organizuje pro své členy zájezdy po stopách bratří Čapků (např. do Chyší a Manětína, Hořiček, Úpice, Malých Svatoňovic, Trenčianských Teplic apod.).Použitá literatura:
Padesát let Společnosti bratří Čapků. Praha, SBČ 1999.
Šedesát let Společnosti bratří Čapků. Praha, SBČ 2007.Společnost bratří Čapků
Mariánské nám. 98/1
115 72 Praha 1
sbcdotazy@gmail.com
Kontakt:
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky